Údržba

Máte-li silný filtr a není-li moc želv v příliš malém objemu vody, stačí vodu měnit cca 1x za 10 - 14 dní. Tak to alespoň vychází mě. Někdy samozřejmě nastávají výjimky, například když začne voda už po týdnu páchnout, kvůli zapomenutému kousku masa atd., ale když vodu po 14 dnech čistím, rozhodně nesmrdí. Pokud se na hladině ještě v den čištění nebo 1 - 2 dny po něm utvoří takový škraloup, většinou stačí počkat zhruba den a sám zmizí. Nevím, proč vzniká, ale pokud voda nepáchne, ničemu nevadí.¨
Teď k samotnému čištění:
  1. Vezmu si kýbl, akvaristický odkalovací zvon a hadr. Vypojím ze zásuvky filtr, topítko atd.
  2. Želvy vyndám z terária, zvážím, umístím do krabičky vystlané kusem látky a další látkou je přikryji (nezaduste je tam).
  3. Potom je obyčejně zastrčím do šuplíku, aby byly v temnu a aby neutekly.
  4. Vyndám z akvária všechny kořeny, kameny (ne substrát na dně) a odložím je stranou, pokud jsou špinavé omyji.
  5. Vezmu si kartáč a vydrbu řasu z pozadí, potom houbičkou otřu všechna skla (nepoužívat saponát!).¨
  6. Teď už za pomoci odkalovacího zvonu, který funguje na principu spojených nádob, odsaji ze substrátu spolu s vodou všechny nečistoty do kýble. Nenasávejte vodu pusou, jen ponořte celí odkalovač do vody, nechte ho naplnit a potom palcem zacpěte konec hadice a aniž byste vyndali hlavici z vody jej přendejte pod úroveň hladiny nad kýbl.
  7. Tímto způsobem odsaji zhruba 3/4 vody, snažím se vyměnit co nejvíc. Pokud vodu měníte 1x týdně, můžete klidně vyměnit jen 1/2 nebo 1/3 a dolít obyčejnou vodovodní.
  8. Doleji vodu z vodovodu upravenou pomocí speciálního akvaristického přípravku nebo odstátou. Ze  čtyř dolitých kýblů jich  přípravkem upravím tak 2, nemyslím, že by chlor měl na želvy tak devastující účinek. Vždy se snažím dolívat vodu o teplotě, na kterou jsou želvy zvyklé.
  9. Vše vrátím zpět, zapojím techniku.
  10. Pustím želvy zpátky.