Ubytování a péče o mláďata

Jelikož se na celém webu rozepisuji jen o chovu dospělých klapavek, rozhodl jsem se shrnout své vědomosti získané z literatury, kunzultací s chovately a z vlastních zkušeností a napsat menší „manuál“ péče o mláďata.

Ubytování

Mláďata klapavky obecné jsou po vylíhnutí jen o trochu větší než mince 1 Kč a stačí jim proto poměrně malé akvárium, postupně je ho však potřeba zvětšovat. Pokud nechcete kupuvat každého půl roku nové akvárium, musíte počítat s růstem želv a koupit si hned ze začátku nádrž větší. Bohužel nevím, jak rychle želvy rostou, ze začátku je však tempo růstu opravdu velké a s přibývajícím věkem se snižuje. Co se týče oné velikosti nádrže, já bych ze začátku volil šířku cca 40 - 50 cm, což by mělo vydržet minimálně rok, asi i déle, mláďatům bych ale dopřál ještě více prostoru než dospělcům, protože mi připadají rychlejší a aktivnější. Mláďata taky víc plavou, výšku hladiny proto volíme tak, yby se želva postavila na zadní nohy, natáhla krk a ještě jí chyběla cca 1/2 délky krunýře k dosažení hladiny. Kvůli větší hloubce je ale nutné přidat více kamenů a kořenů, které umožní želvě vylézt k hladině a pohodlně se nadýchnout, lze také vytvořit mělčiny z písku. Akvárium vybavíme stejnou technikou jako u dospělích, jen musíme dávat pozor, aby přílíš silný filtr neudělal z menšího akvárka divokou řeku.

Já chovám mláďata před prodejem v plastovém boxu, který má cca 60x30 cm. Pořídíte ho za asi 100,- Kč v IKEA a jeho výhodou je zejména jednoduchá údržba (je téměř nerozbitný) a také cena. Nejdříve chovám mláďata bez substrátu, později přidávám akvaristický písek s hrubostí kolum 2 mm, který želvy občas z nějakého důvodu polykají, což jim však nedělá problémy. Nádrž mám vybavenou topítkem, které nejprve nastavím na 26°C, později snižuji na 25° jako u dospělců, a několika kameny čouhajícími nad vodu.

Krmení

Mláďata potřebují častější přísun potravy než dospělí, krmím je tedy alespoň jednou denně a dávám, co sežerou. Bez problémů mi přežili i asi dva dny bez krmení. Dávám jim kousky rybího masa postupně jim ve stáří cca měsíc začínám přidávat i granule pro mladé vodní želvy. Pokud nechtějí žrát, můžete zkusit i mražené patentky, které koupíte v akvaristice. Je dobré vědět, že mláďata po přestěhování do nového domova mohou potravu několik dní odmítat, je tedy potřeba vyvarovat se jakýchkoli zbytečných stresujících vlivů.

Údržba

Já u mláďat k prodeji žádný filtr nemám a myslím, že v prvních dnech života ani není potřeba. Nejlepší je mláďata ubytovat v nějakém plastovém boxu bez substrátu jen s kameny a topítkem, případně lampičkou na slunění. Malé želvy na holém dně jednoduše naleznou potravu a při čištění jen vyndáme želvy na chvíli do jiné nádržky a plastový box vypláchneme čistou vodou. Potom do boxu nalejeme odstátou vodu a horkou vodou z kohoutku jí naředíme opět na teplotu cca 25 °C, pak vše vrátíme zpěta nesmíme zapomenout zapnout topítko. 

Zdroje

https://www.klapavka-obecna.cz/chov-klapavek/odchov-mladat/

https://klapavky.webnode.cz/pece-o-mladata/