Technika

Filtr

Hlavním předpokladem čistého a nepáchnoucího akvaterária je filtr, při jeho koupi stojíme před rozhodnutím, zda pořídit levnější vnitřní, nebo draší a účinější vnější. Pořídíte-li vnější, bude údržba mnohem jednodušší, já však zvolil levnější variantu a i tak mi stačí měnit vodu jen 1x až 2x za 14 dní a to stále nesmrdí. Nádrž je samozřejmě možné provozovat i bez filtru, ale musíte počítat s častější údržbou a vzhledem k tomu, že filtry se dají pořídit už od 200 - 300,- Kč, není tato investice tak bolestivá. Při výběru můžete vybrat filtr s mírně naddimenzovaným výkonem, protože želvy přecejen znečišťují vodu víc než rybky.

Topítko

Další zařízení, bez kterého by se některá akvaterária neobešla je akvarijní topítko. Máte-li doma celoročně kolem 24 °C, nemusíte se nad tím zamýšlet, tato teplota by měla většině želv postačit, pokud ale takové teplo doma nemáte, tato investice Vás nemine. Dnes mají snad všechna prodávaná topítka zabudovaný termostat, pomocí kterého nastavíte požadovanou teplotu (cca 25 °C). Ideální je pořídit topítko přímo určené do želvárií, protože je vyrobeno bytelně, aby ho želvy nerozbily, mě ale dobře funguje i obyčejné akvarijní. Téměř nezbytný je při používání topítka i akvarijní teploměr.

Osvětlení

Toto je další výhodou klapavek - moc často se nesluní a není nutný zdroj UVB záření. Postačí běžná žárovka namířená v dostatečné blískosti na souš, pro tyto účely můžeme také pořídit bodovou výhřevnou žárovku. Až když vidíme, že se želva sluní často, můžeme uvažovat o pořízení UVB žárovky.

 

Zdroje

 
https://www.klapavka-obecna.cz/chov-klapavek/zarizeni-nadrze/

ZYCH, Jiří. Želvy v přírodě a v péči člověka. Vyd. 1. Praha: Brázda, 2006, 201 s. ISBN 80-209-0342-9.

WILKE, Hartmut. Vodní želvy. České vyd. 1. Praha: Vašut, 2008, 64 s. Jak na to (Jan Vašut). ISBN 978-80-7236-596-8.