Než si pořídíte želvu...

Tento článek jsem se rozhodl napsat už dříve, ale nějak jsem na to zapoměl a tak ho píšu alespoň teď. Jak už napovídá název, bude teď řeč o krocích, které je nutné podniknout, než si přivezete domů malou klapavku.

  1. Úplně nejdřív, a to samozřejmě platí u všech zvířat, se musíte rozhodnout, jestli želvu opravdu chcete a jestli se o ní budete moct postarat, zjistit si informace o způsobu chovu a také si uvědomit, jestli vás chov nepřestane bavit, to se samozřejmě těžko odhaduje, ale vždy je tu možnost prodat či darovat želvu jinému zodpovědnému chovateli. Nejdříve vám tedy doporučuji pročíst si co nejvíce článků o chovu (minimálně celý tento web, nebo nějaké jiné např. ze sekce Odkazy) a knih (nějaké najdete i v knihovnách), doporučuji například knihu od p. Zycha Želvy v přírodě a v péči člověka. Zajištění dobré péče o želvu je samozřejmě také potřeba promyslet. V první řadě si musíte uvědomit, že klapavka může při dobré péči vydržet i několik desítek let (!) a po celou dobu se o ní budete muset starat. Opět je tu možnost darovat později želvu jinému chovateli, ale není dobré se na to spoléhat. V neposlední řadě i chov želv, jejich krmení nebo provoz akvaterária něco stojí a je s tím třeba počítat.
  2. Dobrá, už jste tedy rozhodnuti k pořízení želvy, co teď? Ještě než si ji přivezete domů, musíte si pro chov vše zařídit. Nejdříve půjde na řadu asi akvaterárium - o jeho zařízení a potřebach jednotlivých želv už jsem psal zde:  Akvaterárium , Ubytování a péče o mláďata, Výroba 3D pozadí do akvaterária, Technika - pokud si nevíte rady, můžu bám vyrobit akvaterárium „na klíč“ přesně podle vašich představ, stačí napsta email. Další přijde na řadu pořízení techniky, tj. filtru, topítka, svítidel, teploměru atd., i o tom jsem psal v sekci Akvaterárium. Před nastěhováním želvy si zjistěte, na jakou teplotu byla zvyklá a tu alespoň ze začátku držte.
  3. Nádrž je tedy zařízená a ve zkušebním provozu, teď je čas na nákup nějakého krmiva, ze začátku doporučuji koupit nějaké kvalitnější granule a mražené sladkovodní ryby, později je samozřejmě vhodné škálu krmiv rozšířit,  více jsem psal v sekci Krmení. Před nastěhováním želvy si zjistěte, na jakou potravu byla zvyklá a tou alespoň ze začátku krmet také.
  4. Teď už máte doma pro želvu vše přichystané a už ji stačí jen nastěhovat. Než si pro ní dojedete zkontrolujte, že všechno ve zkušebním provozu (cca 2 dny) funguje. Želvu se snažte transportovat co nejšetrněji (moc jí nenatřásat), nejlépe v malé plastové krabičce vystlané vlhkým nastříhaným ručníkem (to vám já u svých mláďat zajistím), v chladném počasí ji je ještě vhodné zabalit do dalšího kusu látky, nic tím nezkazíte ani v létě, neboť želva bude ve tmě klidnější.
  5. Teď už stačí želvu vypustit do nového domova, kde by měla mít možnost úkrytu a měl by jí být dopřán i klid, dokud si nepřivykne na neznámé prostředí. Upozorňuji, že zvláště mladé želvy mohou po přestěhování na pár dní přestat žrát, obyčejně se to ale brzy spraví.