Krmení

Krmení želv může být pro právě začínající chovatele složité, později ale stejně zjistí, že na tom nic tak těžkého není. Základem je pestrá strava. Dospělé želvy by se měly krmit několikrát týdně, mláďata jednou denně. Dospělá želva vydrží bez potravy velmi dlouho a je náchylná k obezitě, začnou-li jí tedy zpo zatažení nohou z krunýře vylézat „špeky'', snížíme krmné dávky (viz obrázek pod odstavcem). Postupem času sami zjistíte, že množství krmení lehko odhadnete. Co se týká způsobu podávání, já jsem zvolil peán nebo pinzetu a krmím želvy rovnou do tlamy, když nestíhám nasypu pár granulí na hladinu. Zde uvedu složky potravy, kterými krmím já.
Příklad vypasené samičky

Granule

Granule jsou velkým množstvím chovatelů zavrhovanou potravou, protože údajně přílíš zatěžují játra. Já jimi krmím poměrně často a želvy je mají rády, hlavními výhodami granulí je jednoduché podávání, snadné skladování a obsah některách složek potravy, které bychom do želv jinak nedostaly. Jsou také vhodné jako krmení, když jedete např. na dovolenou a želvy krmí nějaký příbuzný, soused atd. Já používám tyto granule: SERA raffy P a SERA reptil Carnivor

Ryby

Ryby jsou pro želvy přirozenou potravou, v přírodě žerou mršiny nebo loví nemocné kusy, protože proti zdravé rybce nemá želva šanci. Já jimi krmím také poměrně často, není to zdaleka tak pohodlné, jako krmení sušenými granulemi, protože ryby ke krmení se většinou skladují mražené a musí se nechat rozmrznout, ale je to asi zdravější. Většinou krmím rozkrájenými kousky našich sladkovodních ryb, z nichž jsou vhodné především ty menší druhy, které nemají moc tuku. Ideální je krmit celými kousky ryb i s kostmi. Někteří chovatelé krmí i grundlemi nebo rybím filé, ale živočichové žijící v moři nejsou pro želvy vhodní, neboť obsahují sůl a jiné látky pro sladkovodní želvy nepřirozené a nezdravé. Řada chovatelů želv má jako stálé obyvatele želví nádrže také akvarijní ryby (např. paví očka), moje první pokusy s přidáním ryb však rychle skončily, když byly všechny tři testovací ryby po několika dnech sežrány, až po pořízení stávající velké nádrže jsem na jedné teraristické burze objevil „rybky na krmení“ po 3,- Kč. Nakoupil jsem jich asi 40 a dobře prospívají. Želvy ty nemocné a nešikovné proberou a zbytek mi bude zkrášlovat nádrž.

Hmyz

Hmyz je jednou z přirozených složek želví potravy. Stejně jako ryby a šneci je pro ně častou kořistí i v přírodě. Já krmím například cvrčky, žížalami a občas moučnými červi, kteří, jak se všude dočtete, nejsou moc vhodní pro vysoký obsah tuku.

Šneci

Vodní šneci jsou i v přírodě běžnou potravou želv. Jejich ulita obsahuje vápník a jiné prvky důležité pro vývoj krunýře a želvám velmi chutnají. Jejich domácí chov je velmi jednoduchý, jak na to se dozvíte v sekci návody.

Vitaminominerální přípravky

Ať krmíte sebelepší stravou, nemusí se vždy podařit poskytnout želvám všechny potřebné látky. Pro tyto případy, ale i pro preventivní dodávání vitamínů a minerálů, tu máme vitaminominerýlní přípravky, existují buď přímo pro vodní želvy, nebo obecně pro plazy. Určitě bych volil spíše ty želví, protože spektrum obsažených látek bude našim chovancům lépe vyhovovat. Přípravky se prodávají ve formě kapek, nebo v prášku a dávkujeme je podle informací na obalu.
 

Ostatní

Dalším krmivem pro želvy jsou sušení korýši (gammarus), opět vítaný zdroj vápníku. Některé želvy také rády přijímají zelenou potravu jako např. pampeliškové listy, špenát atd. Někdo doporučuje podávat želvám myší holátka. Já to nikdy nezkoušel. Dále je možné želvám krmit kousky hovězího srdce nebo kuřecího masa, ale já ničím podobným nikdy nekrmil a ani se k tomu nechystám, maso velkých obratlovců pro ně samozřejmě není přirozenou potravou.

Zdroje

ZYCH, Jiří. Želvy v přírodě a v péči člověka. Vyd. 1. Praha: Brázda, 2006, 201 s. ISBN 80-209-0342-9.

WILKE, Hartmut. Vodní želvy. České vyd. 1. Praha: Vašut, 2008, 64 s. Jak na to (Jan Vašut). ISBN 978-80-7236-596-8.